Honor Pad 9 Features and Specifications
Honor Pad 9 comes with a
12.1 inch Display,
with 1600x2560 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor Pad 9 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor Pad 9 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 12.1 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 8300 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor Pad 9 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Pad 9 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | White |
| Screen Size | 12.1 inch |
| Dimensions | 278.2 x 180.1 x 6.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 pixels | 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | Anti-glare glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 1 major Android upgrades | Magic OS 7.2 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (cellular model only) |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 35W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 8300 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Yes (cellular model only) |
| Networks | LTE / 5G |
| Network Speed | LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor Pad 9 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar