Honor Play 20 Features and Specifications
Honor Play 20 comes with a
6.52 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Honor Play 20 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Honor added to Honor Play 20 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.52 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc T610 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor Play 20 |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue | Silver/Pink |
| Screen Size | 6.52 inch |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 | Magic UI 4.0 | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Honor Play 20 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar