Honor X40 GT Racing Features and Specifications
Honor X40 GT Racing comes with a
6.81 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Honor X40 GT Racing sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor X40 GT Racing with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.81 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset
Battery 4800 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor X40 GT Racing and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X40 GT Racing |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver |
| Screen Size | 6.81 inch |
| Dimensions | 166.1 x 75.8 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~385 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 13 | Magic OS 7.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 90% in 30 min | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X40 GT Racing Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar