Honor X7a Features and Specifications
Honor X7a comes with a
6.75 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Honor X7a sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Honor added to Honor X7a with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.75 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G37 (12 nm) GB
Battery 53306000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Honor X7a and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X7a |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2023 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Silver | Ocean Blue | Midnight Black |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Dimensions | 167.5 x 76.9 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | Magic UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5330 or 6000 mAh (market/region dependent) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X7a Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar