Honor X7b 5G Features and Specifications
Honor X7b 5G comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Honor X7b 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Honor added to Honor X7b 5G with 108 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Honor X7b 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X7b 5G |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Crystal Silver | Emerald Green | Midnight Black |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 850 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Operating System | Android 13 | Magic OS 7.2 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 35W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X7b 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar