Honor X7e Features and Specifications
Honor X7e comes with a
6.61 inch Display,
with 720x1604 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Honor X7e sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Honor added to Honor X7e with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.61 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) GB
Battery 7500 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Honor X7e |
| Brand | Honor |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Orange |
| Screen Size | 6.61 inch |
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | TFT LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels | 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1010 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| Operating System | Android 16 | MagicOS 10 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 7.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Po 7500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Honor X7e Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar