Huawei MatePad Pro 11 (2024) Features and Specifications
Huawei MatePad Pro 11 (2024) comes with a
11.0 inch Display,
with 2560x1600 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei MatePad Pro 11 (2024) sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 4.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei MatePad Pro 11 (2024) with 13 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Kirin 9000S (7 nm) GB
Battery 8300 mAh
OS HarmonyOS 4.0
Latest offers for Huawei MatePad Pro 11 (2024) and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei MatePad Pro 11 (2024) |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 18 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | White | Black |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 249.2 x 160.4 x 5.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels | 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.49 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (6 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 8300 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei MatePad Pro 11 (2024) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2220 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 300 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 240 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2400 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar