Huawei MatePad Pro Features and Specifications
Huawei MatePad Pro comes with a
10.8 inch Display,
with 2560x1600 pixels of resolution .
Huawei MatePad Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Huawei added to Huawei MatePad Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 10.8 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 990 (7 nm+) GB
Battery 7250 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei MatePad Pro |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2019 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 December 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | White | Green | Orange |
| Screen Size | 10.8 inch |
| Dimensions | 246 x 159 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels | 16:10 ratio (~280 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 540 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 990 (7 nm+) |
| Operating System | Android 10 | EMUI 10 | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 40W | Fast wireless charging 15W | Reverse wireless charging 7.5W |
| Battery Capacity | Li-Po 7250 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | USB On-The-Go |
Huawei MatePad Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar