Huawei nova 11i Features and Specifications
Huawei nova 11i comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei nova 11i sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs EMUI 13 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova 11i with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS EMUI 13
Latest offers for Huawei nova 11i and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova 11i |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starry Black | Mint Green |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.6 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~385 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | EMUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 60% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Huawei nova 11i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar