Huawei nova 4e Features and Specifications
Huawei nova 4e comes with a
6.15 inch Display,
with 1080x2312 pixels of resolution .
Huawei nova 4e sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova 4e with 24 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.15 inch
Main Camera 24 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 710 (12 nm) GB
Battery 3340 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova 4e |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2019 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Peacock Blue | Midnight Black | Pearl White |
| Screen Size | 6.15 inch |
| Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 710 (12 nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | EMUI 9.0 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 24 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 8 MP | 13mm (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8� |
| Video Recording | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| Battery Capacity | Li-Po 3340 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Huawei nova 4e Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar