Huawei nova 9 Pro Features and Specifications
Huawei nova 9 Pro comes with a
6.72 inch Display,
with 1236x2676 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei nova 9 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei nova 9 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 4G (6 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei nova 9 Pro |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Green | Violet |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 163.4 x 74.4 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | 1B colors | HDR10 |
| Screen Resolution | 1236 x 2676 pixels | 19.5:9 ratio (~439 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | (wide) -- 32 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | 720p@960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 100% in 20 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Huawei nova 9 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar