Huawei P30 Pro New Edition Features and Specifications
Huawei P30 Pro New Edition comes with a
6.47 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Huawei P30 Pro New Edition sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Huawei added to Huawei P30 Pro New Edition with 40 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.47 inch
Main Camera 40 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 980 (7 nm) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P30 Pro New Edition |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2020 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 June 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aurora | Black | Silver Frost |
| Screen Size | 6.47 inch |
| Dimensions | 158 x 73.4 x 8.4 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| Operating System | Android 10 | EMUI 10.1 | Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 40 MP | f/1.6 | 27mm (wide) | 1/1.7" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1/4.0" | PDAF | OIS | 5x optical zoom | 10x hybrid zoom -- 20 MP | f/2.2 | 16mm (ultrawide) | 1/2.7" | PDAF -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@60fps | 1080p@30fps (gyro-EIS) | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 70% in 30 min | 15W wireless | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | aptX HD | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
Huawei P30 Pro New Edition Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3680 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 280 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 340 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4250 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar