Huawei P30 Features and Specifications
Huawei P30 comes with a
6.1 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Huawei P30 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei P30 with 40 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 40 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 980 (7 nm) GB
Battery 3650 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P30 |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2019 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 March 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aurora | Amber Sunrise | Breathing Crystal | Black | Pearl White |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 149.1 x 71.4 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | upgradable to Android 10 | EMUI 10 |
| RAM & Storage | 64GB 8GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 40 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | 1/1.7" | PDAF | Laser AF -- 8 MP | f/2.4 | 80mm (telephoto) | 1/4.0" | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 16 MP | f/2.2 | 17mm (ultrawide) | PDAF | Laser AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8� |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@60fps | 1080p@30fps (gyro-EIS) | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 22.5W |
| Battery Capacity | Li-Po 3650 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | aptX HD | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
Huawei P30 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,489 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,709 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 137 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 187 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 198 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2,105 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar