Huawei P40 4G Features and Specifications
Huawei P40 4G comes with a
6.1 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Huawei P40 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Huawei added to Huawei P40 4G with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Kirin 990 (7 nm+) GB
Battery 3800 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P40 4G |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 February 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Frost Silver | Dark Blue |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 148.9 x 71.1 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | OLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 990 (7 nm+) |
| Operating System | Android 10 | EMUI | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Infrared Face ID | fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.28" | 1.22µm | multi-directional PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 80mm (telephoto) | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 16 MP | f/2.2 | 17mm (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | 720p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 3800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei P40 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2550 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 310 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 310 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2440 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar