Huawei P50 Pocket Features and Specifications
Huawei P50 Pocket comes with a
6.9 inch Display,
with 1188x2790 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Huawei P50 Pocket sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei P50 Pocket with 40 MP main camera and 10.7 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 40 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 4G (5 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P50 Pocket |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold | Silver |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1188 x 2790 pixels | 21:9 ratio (~442 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | OLED | 1.04 inch | 340 x 340 pixels | 328 ppi |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 (China) | EMUI 12 (Europe) | no Google Play Services |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 40 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF | Laser AF -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | AF -- 32 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.14" | 0.7µm | AF |
| Selfie Camera | 10.7 MP | f/2.2 | (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/120/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 40W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Huawei P50 Pocket Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 5190 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4920 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 430 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 530 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 560 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 6630 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar