Huawei P50E Features and Specifications
Huawei P50E comes with a
6.5 inch Display,
with 1224x2700 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Huawei P50E sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Huawei added to Huawei P50E with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 4G (6 nm) GB
Battery 4100 mAh
OS HarmonyOS 2.0
Latest offers for Huawei P50E and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei P50E |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2022 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Galaxy Blue | Cocoa Tea Gold | Snow White | Obsidian Black |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 156.5 x 73.8 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1224 x 2700 pixels (~456 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | NM (Nano Memory) | up to 256GB (uses shared SIM slo |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | PDAF | Laser AF | OIS -- 12 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 13 MP | f/2.2 | 16mm (ultrawide) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | 100Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4100 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Huawei P50E Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2680 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2380 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2580 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar