Huawei Pura 80 Ultra Features and Specifications
Huawei Pura 80 Ultra comes with a
6.8 inch Display,
with 1276x2848 pixels of resolution and 120Hz1440Hz refresh rate.
Huawei Pura 80 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs EMUI 15 opertaing system.
Huawei added to Huawei Pura 80 Ultra with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Kirin 9020 (7 nm) GB
Battery
OS EMUI 15
Latest offers for Huawei Pura 80 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Pura 80 Ultra |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2025 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 June 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Prestige Gold | Golden Black |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 163 x 76.1 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO OLED | 1B colors | HDR Vivid |
| Screen Resolution | 1276 x 2848 pixels | 20:9 ratio (~459 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz1440Hz |
| Nits | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Kunlun Glass 2 (Basalt-tempered) / 2nd-Gen Crystal Armor Kunlun Glass | Mohs level 4 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Kirin 9020 (7 nm) |
| Operating System | EMUI 15 () | HarmonyOS 5.1 (China) |
| RAM & Storage | 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.5GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6-4.0 | 23mm (wide) | 1.0"-type | dual pixel PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.4 | 83mm (periscope telephoto) | 1/1.28" | PDAF | sensor-shift OIS | 3.7x optical zoom -- 12.5 MP | f/3.6 | 212mm (periscope telephoto) | PDAF | sensor-shift OIS | 9.4x optical zoom -- 40 MP | f/2.2 | 13mm (ultrawide) | AF -- |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (ultrawide) | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | 1080p@960fps (interpolated) | HDR Vivid | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 80W wireless | 20W reverse wireless | 18W reverse wired |
| Battery Capacity | Market-dependent versions: |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G (China only) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | L2HC |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | DisplayPort 1.2 |
Huawei Pura 80 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4,599 Saudi Riyal 512GB/16GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 4690 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 410 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 499 Omani Riyal 512GB/16GBRam version |
Price in Bahrain | 530 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4,699 Qatari Riyal 512GB/16GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar