Huawei Watch GT Runner Features and Specifications
Huawei Watch GT Runner comes with a
1.43 inch Display,
with 466x466 pixels of resolution .
Huawei Watch GT Runner sports
,up to 4GB internal storage and runs HarmonyOS 2.0 opertaing system.
Display 1.43 inch
Main Camera
RAM
Chipset
Battery 455 mAh
OS HarmonyOS 2.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Huawei Watch GT Runner |
| Brand | Huawei |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gray |
| Screen Size | 1.43 inch |
| Dimensions | 46.4 x 46.4 x 11 mm |
| IP Protection | 50m water resistant |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 466 x 466 pixels (~461 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
| RAM & Storage | 4GB |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | heart rate | barometer | compass | SpO2 |
| CPU | |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | |
| Selfie Camera | |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 455 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | |
| Bluetooth | 5.2 | LE | EDR |
| USB | |
Huawei Watch GT Runner Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar