Infinix GT 20 Pro Features and Specifications
Infinix GT 20 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Infinix GT 20 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Infinix added to Infinix GT 20 Pro with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Infinix GT 20 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix GT 20 Pro |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mecha Blue | Mecha Orange | Mecha Silver |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.3 x 75.4 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | XOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass | gyro |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.67" | 0.64µm | AF | OIS -- 2 MP | (macro) -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | 22mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3 |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix GT 20 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar