Infinix GT 30 Pro Features and Specifications
Infinix GT 30 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1224x2720 pixels of resolution and 144Hz2304Hz refresh rate.
Infinix GT 30 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Infinix added to Infinix GT 30 Pro with 108 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) GB
Battery 52005500 mAh
OS Android 15
Latest offers for Infinix GT 30 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix GT 30 Pro |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2025 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 June 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Flare | Blade White | Shadow Ash |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75.8 x 8 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1224 x 2720 pixels | 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz2304Hz |
| Nits | 700 nits (normal) | 1600 nits (peak) | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 2 major Android upgrades | XOS 15 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass | gyro |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.33" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 111Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.0µm | AF |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 30W wireless | 10W reverse wired | 5W reverse wireless | Bypass Charging 2 |
| Battery Capacity | 5200 mAh or 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix GT 30 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 999 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,367 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 159 Omani Riyal 512GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,099 Qatari Riyal 256GB/12GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar