Infinix Hot 10 Play Features and Specifications
Infinix Hot 10 Play comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution .
Infinix Hot 10 Play sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 10 Play with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset MediaTek Helio G25 (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 10 Play |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aegean Blue | Morandi Green | Obsidian Black | Purple |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 171.8 x 78 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 440 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 (Go edition) | XOS 7 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | AF -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 6000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Infinix Hot 10 Play Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar