Infinix Hot 10s NFC Features and Specifications
Infinix Hot 10s NFC comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 10s NFC sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 10s NFC with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset MediaTek Helio G85 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 10s NFC |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Purple | Morandi Green | Heart of Ocean |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 171.5 x 77.5 x 9.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 11 | XOS 7.6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0 | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- Third | unknown camera |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Infinix Hot 10s NFC Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar