Infinix Hot 12 Play Features and Specifications
Infinix Hot 12 Play comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 12 Play sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 12 Play with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G37 (12 nm) - X6816 GB
Battery 6000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Infinix Hot 12 Play and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 12 Play |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Racing Black | Horizon Blue | Daylight Green | Champagne Gold |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 171 x 78 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) - X6816 |
| Operating System | Android 11 | XOS 10 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) - X6816 |
| GPU | PowerVR GE8320 - X6816 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | AF -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Hot 12 Play Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar