Infinix Hot 12 Features and Specifications
Infinix Hot 12 comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Infinix Hot 12 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 12 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Hot 12 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 12 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Racing Black | Legend White | Origin Blue | Lucky Green |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 170.5 x 77.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~259 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm) |
| Operating System | Android 12 | XOS 10.6 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/1.8 | (wide) | AF -- 2 MP -- QVGA |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | |
Infinix Hot 12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar