Infinix Hot 40 Pro Features and Specifications
Infinix Hot 40 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Hot 40 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 40 Pro with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 40 Pro |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Palm Blue | Horizon Gold | Starlit Black | Starfall Green | Free Fire |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | XOS 13.5 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | 0.64µm | AF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 20-75% in 35 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









