Infinix Hot 70 Features and Specifications
Infinix Hot 70 comes with a
6.78 inch Display,
with 720x1576 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Hot 70 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Infinix added to Infinix Hot 70 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Hot 70 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Night Pulse | Dive Blue | Silver Dancer | Thermo Orange | Green Texture | Quiet Violet |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1576 pixels | 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 700 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 3 major Android upgrades | XOS 16 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | AF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 50% in 25 min | 10W reverse wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Hot 70 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 530 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 370 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar