Infinix Note 12 5G Features and Specifications
Infinix Note 12 5G comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Infinix Note 12 5G sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 12 5G with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 810 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Note 12 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 12 5G |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 164.7 x 76.9 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | XOS 10.6 |
| RAM & Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | 27mm (wide) | 1/2.8" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 12 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar