Infinix Note 40 Features and Specifications
Infinix Note 40 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Note 40 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 40 with 108 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 Ultimate GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Infinix Note 40 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 40 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titan Gold | Obsidian Black | Racing Edition |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.1 x 74.5 x 7.8 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| Operating System | Android 14 | XOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.52" | PDAF -- 2 MP | f/2.4 -- 3rd unspecified camera |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 50% in 26 min | 20W wireless MagCharge | Reverse wired | Reverse wireless |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 40 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 734 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version 819 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 89 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 800 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar