Infinix Note 40X 5G Features and Specifications
Infinix Note 40X 5G comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Infinix Note 40X 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Infinix added to Infinix Note 40X 5G with 108 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Infinix Note 40X 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Note 40X 5G |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Palm Blue | Lime Green | Starlit Black |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.9 x 76.5 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 500 |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | XOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | (macro) -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 50% in 31 min | Reverse wired | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Infinix Note 40X 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 648 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 82 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar