Infinix Smart 6 HD Features and Specifications
Infinix Smart 6 HD comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Infinix Smart 6 HD sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Infinix added to Infinix Smart 6 HD with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 8 MP
RAM 3GB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Infinix Smart 6 HD and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Smart 6 HD |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Force Black | Origin Blue | Aqua Sky |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 165.6 x 76.4 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) | XOS 7.6 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 64GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | AF -- QVGA |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Infinix Smart 6 HD Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 270 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 200 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 310 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar