Infinix Smart 7 Features and Specifications
Infinix Smart 7 comes with a
6.6 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution .
Infinix Smart 7 sports
with up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Infinix added to Infinix Smart 7 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Infinix Smart 7 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Infinix Smart 7 |
| Brand | Infinix |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 February 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Polar Black | Coastal Green | Iceland White | Peacock Blue |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 500 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | |
| Operating System | Android 12 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | |
| GPU | |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | AF -- 0.3 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Infinix Smart 7 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar