Lenovo A8 2020 Features and Specifications
Lenovo A8 2020 comes with a
6.53 inch Display,
with 720x1560 pixels of resolution .
Lenovo A8 2020 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo A8 2020 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio P22 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo A8 2020 |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2020 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 October 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 9.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1560 pixels | 19.5:9 ratio (~259 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Triple SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Lenovo A8 2020 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 350 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 400 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar