Lenovo Tab P12 Pro Features and Specifications
Lenovo Tab P12 Pro comes with a
12.6 inch Display,
with 1600x2560 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Lenovo Tab P12 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Lenovo added to Lenovo Tab P12 Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 12.6 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 10200 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Lenovo Tab P12 Pro |
| Brand | Lenovo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 November 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Storm Grey |
| Screen Size | 12.6 inch |
| Dimensions | 285.6 x 184.5 x 5.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 pixels | 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | (wide) | AF -- 5 MP | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | QC4 |
| Battery Capacity | Li-Po 10200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM (cellular model only) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
Lenovo Tab P12 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2140 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 290 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 230 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2310 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar