Motorola Edge 50 Pro Features and Specifications
Motorola Edge 50 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Motorola Edge 50 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Edge 50 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Edge 50 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Edge 50 Pro |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Luxe Lavender | Black Beauty | Moonlight Pearl | Vanilla Cream |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | P-OLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 2000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 3 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.4 | 25mm (wide) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.0 | 67mm (telephoto) | 1/3.94" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 13 MP | f/2.2 | 16mm | 120Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm | PDAF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/1.9 | 21mm (wide) | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/240fps | 10-bit HDR10+ | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 125W wired | 100% in 18 min | 50W wireless | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG | DisplayPort 1.4 |
Motorola Edge 50 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,249 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,552 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 154 Kuwaiti Dinar 512GB/12GBRam version |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,999 Qatari Riyal 512GB/12GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar