Motorola Moto E20 Features and Specifications
Motorola Moto E20 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Motorola Moto E20 sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto E20 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 13 MP
RAM 3GB GB
Chipset Unisoc T606 (12 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto E20 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue | Gray |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.8 x 75.5 x 8.5 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto E20 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 450 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 310 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 12 Kuwaiti Dinar 32GB version |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 490 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar