Motorola Moto E6i Features and Specifications
Motorola Moto E6i comes with a
6.1 inch Display,
with 720x1560 pixels of resolution .
Motorola Moto E6i sports
8-cores CPU, up to 2GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto E6i with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 13 MP
RAM 2GB GB
Chipset Unisoc SC9863A (28nm) GB
Battery 3000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto E6i |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 February 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Gray | Pink |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 155.6 x 73 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1560 pixels | 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Operating System | Android 10 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.1" | 1.12µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | 27mm (wide) | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
Motorola Moto E6i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 700 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar