Motorola Moto G Stylus (2021) Features and Specifications
Motorola Moto G Stylus (2021) comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Motorola Moto G Stylus (2021) sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G Stylus (2021) with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 678 (11 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G Stylus (2021) |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aurora Black | Aurora White |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 169.8 x 77.9 x 9 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM678 Snapdragon 678 (11 nm) |
| Operating System | Android 10 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0 | 1.12µm -- 2 MP | f/2.2 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G Stylus (2021) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar