Motorola Moto G30 Features and Specifications
Motorola Moto G30 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G30 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G30 with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G30 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black (Dark Pearl) | Pastel Sky |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 165.2 x 75.7 x 9.1 mm |
| IP Protection | Water-repellent design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 11 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | RDS | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 15W/20W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Motorola Moto G30 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 824 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar