Motorola Moto G32 Features and Specifications
Motorola Moto G32 comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Motorola Moto G32 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G32 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Motorola Moto G32 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G32 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2022 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 August 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mineral Grey | Satin Silver | Rose Gold |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 161.8 x 73.8 x 8.5 mm |
| IP Protection | Water-repellent design |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro/depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G32 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 26 Kuwaiti Dinar 128GB version |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar