Motorola Moto G84 Features and Specifications
Motorola Moto G84 comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G84 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G84 with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Motorola Moto G84 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G84 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Marshmallow Blue | Midnight Blue | Viva Magenta |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 160 x 74.4 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | P-OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | planned upgrade to Android 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 (wide) | 1/1.5" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (market/region dependent) |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G84 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 599 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar