Motorola Moto G85 Features and Specifications
Motorola Moto G85 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Motorola Moto G85 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Motorola added to Motorola Moto G85 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Motorola Moto G85 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Moto G85 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Olive Green | Cobalt Blue | Urban Grey | Magenta |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 161.9 x 73.1 x 7.6 mm |
| IP Protection | Water repellent design |
| Display Tech | P-OLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | (wide) | 0.7µm |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | 33W wired - India |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Moto G85 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 849 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 839 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 111 Omani Riyal 256GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar