Motorola One 5G Ace Features and Specifications
Motorola One 5G Ace comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Motorola One 5G Ace sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Motorola added to Motorola One 5G Ace with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 750G 5G (8 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola One 5G Ace |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Volcanic Gray | Frosted Silver |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 166.1 x 76.1 x 9.9 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | IPS LCD | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 10 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) | AF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.2 | (wide) | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 15W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola One 5G Ace Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar