Motorola Razr 40 Features and Specifications
Motorola Razr 40 comes with a
6.9 inch Display,
with 1080x2640 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Motorola Razr 40 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Motorola added to Motorola Razr 40 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 13
Latest offers for Motorola Razr 40 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Motorola Razr 40 |
| Brand | Motorola |
| Announcement Date | 2023 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 June 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sage Green | Vanilla Cream | Summer Lilac | Grape Compote | Cherry Blossom |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm |
| IP Protection | Water-repellent coating |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1.5 inches | 194 x 368 pixels | 282 ppi | Gorilla Glass Victus1400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 3 major Android upgrades |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer (USA only) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS -- 13 MP | f/2.2 | 16mm | 120Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 25mm (wide) | 1/3.0" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 30W wired | 5W wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Motorola Razr 40 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2200 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2220 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 230 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1820 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar