Nokia XR20 Features and Specifications
Nokia XR20 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Nokia XR20 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Nokia added to Nokia XR20 with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 480 5G (8 nm) GB
Battery 4630 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Nokia XR20 |
| Brand | Nokia |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ultra Blue | Granite Gray |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 171.6 x 81.5 x 10.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 60 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 550 nits |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.25" | 0.8µm | PDAF -- 13 MP | f/2.4 | 123Ë (ultrawide) | 1/3.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 15W wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4630 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.0 |
Nokia XR20 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar