Nokia XR21 Features and Specifications
Nokia XR21 comes with a
6.49 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Nokia XR21 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Nokia added to Nokia XR21 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.49 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 12
Latest offers for Nokia XR21 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Nokia XR21 |
| Brand | Nokia |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 June 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Pine Green |
| Screen Size | 6.49 inch |
| Dimensions | 168 x 78.6 x 10.5 mm |
| IP Protection | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 60 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 450 nits (normal) | 550 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0" | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD2.0 | QC3 |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Nokia XR21 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar