OnePlus 10R 150W Features and Specifications
OnePlus 10R 150W comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus 10R 150W sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 10R 150W with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 10R 150W |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 May 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sierra Black | Forest Green |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.3 x 75.5 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Fluid AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | OxygenOS 13 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 15mm | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/3.09" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 150W wired | 1-30% in 3 min | 1-100% in 17 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
OnePlus 10R 150W Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1820 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1840 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1510 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar