OnePlus 6T Features and Specifications
OnePlus 6T comes with a
6.41 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
OnePlus 6T sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 9.0 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 6T with 20 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.41 inch
Main Camera 20 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 845 (10 nm) GB
Battery 3700 mAh
OS Android 9.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 6T |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2018 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2018 November 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Thunder Purple | Mirror Black | Midnight Black |
| Screen Size | 6.41 inch |
| Dimensions | 157.5 x 74.8 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Optic AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) | upgradable to Android 11 | OxygenOS 11.1.1.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 16 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.6" | 1.22µm | PDAF | OIS -- 20 MP (16 MP effective) | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/2.8" | 1.0µm | PDAF |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 25mm (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@480fps | Auto HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 20W |
| Battery Capacity | Li-Po 3700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | DLNA | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | aptX HD | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
OnePlus 6T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2300 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,469 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 118 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1,810 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar