OnePlus 9 Pro Features and Specifications
OnePlus 9 Pro comes with a
6.7 inch Display,
with 1440x3216 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
OnePlus 9 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus 9 Pro with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus 9 Pro |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Morning Mist | Forest Green | Stellar Black |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 163.2 x 73.6 x 8.7 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO Fluid2 AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3216 pixels | 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | OxygenOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional PDAF | Laser AF | OIS -- 8 MP | f/2.4 | 77mm (telephoto) | 1.0µm | PDAF | OIS | 3.3x optical zoom -- 50 MP | f/2.2 | 14mm (ultrawide) | 1/1.56" | 1.0µm | AF -- 2 MP | f/2.4 | (monochrome) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.06" | 1.0µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/240fps | Auto HDR | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD | 1-100% in 29 min | 50W wireless | 1-100% in 43 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | DLNA |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
OnePlus 9 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar