OnePlus Nord 2 5G Features and Specifications
OnePlus Nord 2 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
OnePlus Nord 2 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Nord 2 5G with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1200 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Nord 2 5G |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray Sierra | Blue Haze | Green Wood | Pac-Man Edition |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.1 x 73.3 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Fluid AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6893 Dimensity 1200 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | OxygenOS 11.3 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.3 | 120Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | PD | 1-100% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
OnePlus Nord 2 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |











Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar