OnePlus Nord N20 5G Features and Specifications
OnePlus Nord N20 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
OnePlus Nord N20 5G sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oneplus added to OnePlus Nord N20 5G with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
Latest offers for OnePlus Nord N20 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | OnePlus Nord N20 5G |
| Brand | Oneplus |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Up |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | OxygenOS 11 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A Cat15 800/200 Mbps 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
OnePlus Nord N20 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar